Wbrew temu, co powszechnie słyszymy, nie każdy człowiek ma taką samą temperaturę ciała. Temperatura może wahać się w małym zakresie w zależności od wielu czynników, takich jak wiek badanej osoby, miejsce czy godzina wykonywania pomiaru. Skąd bierze się gorączka i gdzie mierzyć temperaturę? Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskacie Państwo z tego artykułu. Zapraszamy do lektury.
Jakie znaczenie ma mierzenie temperatury?
Mierzenie temperatury jest bardzo ważne w medycynie, gdyż dzięki jej zmianom możliwe jest rozpoznanie wielu chorób. Co więcej, przebieg wielu schorzeń jest kontrolowany dzięki pomiarom temperatury ciała, w wyniku czego może zostać wszczęte prawidłowe leczenie. Gorączka występuje wtedy, kiedy organizm reaguje na konkretne bodźce choroby, a jej stopień zaawansowania zmienia się w zależności od aktualnych potrzeb organizmu koniecznych do obrony przed tym schorzeniem. Gorączka to najczęściej występujący objaw występujący podczas choroby.
Gdzie można mierzyć temperaturę?
Najdokładniejszy odczyt temperatury ciała można otrzymać poprzez pomiar odbytniczy dokonywany przez umieszczenie termometru w odbycie. Jest to bardzo szczegółowy pomiar o niskiej skali rozproszenia. Prawidłowy zakres temperatury mierzonej w tym miejscu to około 36.2°C – 37.7°C. Innym rodzajem pomiaru jest pomiar podjęzykowy, wykonywany poprzez umiejscowienie wskaźnika temperatury pod językiem albo w ustach. Te dwa rodzaje pomiaru różnią się o około 0.3°C – 0.8°C od odbytniczego. Jeśli chodzi o waginalne badanie poziomu temperatury u kobiet, w porównaniu do pomiaru w odbycie waha się w bardzo małym stopniu – między 0.1°C a 0.3°C. W przypadku pomiaru temperatury, który jest wykonywany pod pachą oraz w pachwinie, kończyna jest dociśnięta do ciała, aby zminimalizować wpływ temperatury środowiska zewnętrznego na końcowy odczyt. Jednakże ten rodzaj pomiaru ma utrudniony poziom dogodności, gdyż pomiar trwa długo. U osób dorosłych pachwinowy odczyt temperatury jest mniejszy w porównaniu do odbytniczego o około 0.5°C do 1.5°C. Natomiast u noworodków ta różnica jest o wiele niższa. Nie można zapomnieć o pomiarze temperatury na powiece lub czole. Niezbędny jest do jego wykonania termometr bezdotykowy.
Artykuł inspirowany informacjami ze strony https://pewnypomiar.pl/.